Avtor: tadeja

INTENZIVNE PEVSKE VAJE ZBORA SV. PETER

Že deseto leto zapored smo se pevci z našimi družinami odpravili na podaljšan vikend, ki smo ga namenili predvsem pevskim pripravam na nastope, ki nas čakajo. Poleg petja nam je bilo pomembno tudi medsebojno druženje in seveda duhovni del našega poslanstva.

Letos,  od 21. do 24. februarja, smo bili sostanovalci v Sončni hiši Karitas v Portorožu. Veseli smo bili številčne udeležbe, saj nas je bilo kar 48. Od tega je bilo 23 pevcev, ostali pa so bili naši družinski člani.

Strokovno delo je bilo zaupano Jacinti Doberšek Mlakar, Kristjanu Ermanu in Sebastijanu Martinčiču. Nedvomno so opravili veliko delo, ki bo slišano že ob bližnjih praznovanjih v župniji, pa tudi na reviji pevskih zborov JSKD.

Veseli smo, da je bil z nami tudi gospod župnik, kar je pomenilo, da smo lahko v kapeli skupaj obhajali sveto mašo. Zelo pomenljivo je, da je bilo to ravno na praznik sedeža apostola Petra, ki je zavetnik naše župnije in našega zbora. Naša zahvala za njegov blagoslov in varstvo je bila tako izrečena na zelo doživet način.

Vsako leto poskrbimo tudi za duhovno predavanje. Letos je bila z nami Nataša Govekar, ki nam je predstavila lik sv. Petra, ki je bil kljub temu, da je bil Jezusov apostol in kasnejši papež, zelo negotov in večkrat nepremišljen v svojih besedah in dejanjih. Vendar, Bog ga je vodil na poti od »starega« k »novemu človeku«, ki je potem lahko postal Skala, na kateri je sezidana Njegova Cerkev. Tudi mi smo povabljeni, da se trudimo biti »novi človek«.

Kratko večerno predstavitev svoje življenjske poti pa nam je zaupal tudi g. Marjan, laični terapevt v skupnosti zazdravljenih alkoholikov Vrtnica iz Bertokov.

Naši dnevi so se začeli z molitvijo hvalnic in končali z večernicami. Tako smo »z Bogom začeli naše delo, da je dober tek imelo« in res ugotavljamo, da so bila naša prizadevanja obilno blagoslovljena. Smeli smo doživeti, kako diha skupnost po letih zelo različnih ljudi, kako je lepo, če »nismo jaz in ti, ampak smo samo mi«. Vsi smo delali za skupno dobro in od tega tudi veliko prejeli. Zagotovo bomo te intenzivne vaje lahko shranili  v predalček, ki ga odpremo, ko rabimo spodbudo in moč za naprej takrat, ko je težko.

Intenzivne pevske vaje je organiziralo Kulturno društvo VIS sv. Peter Radeče ob finančni pomoči župnije Radeče in Občine Radeče. S hrano nam je pomagala župnijska Karitas Radeče, pa tudi župljani, ki smo jim vsem zelo hvaležni. Naši prošnji, ko smo rabili kuharico, se je velikodušno odzvala Anica Jahn, ki je svoje delo odlično opravila.

Zahvaljujemo se vsem, ki so nam kakorkoli pomagali, seveda pa tudi tistim, ki so našo pot spremljali z molitvijo, ki smo jo zelo potrebovali.

Nataša Kozinc

KRIŽEV POT V POSTNEM ČASU

V naši župniji se v postnem času moli križev pri petkovih večernih svetih mašah in letos že tretje leto vsako nedeljo popoldne na eni izmed podružnic.

Vsako nedeljo izbere in vodi molitev križevega pota ena izmed skupin, ki delujejo v župniji. Prvo postna nedeljo je v župnijski cerkvi križev pot pripravil ŽPS, drugo na Močilnem druga zakonska skupina, tretjo postno nedeljo pripravi prva zakonska skupina na Jelovem,  četrto postno nedeljo birmanci na Brunku, na tiho nedeljo pevski zbor na Žebniku in na cvetno nedeljo župnijska karitas  na Vrhovem.

Med posameznimi postajami  križevega pota se  pojejo postne pesmi.

Obisk naših podružnic in molitev križevega pota je lepa priložnost, da se med seboj in s trpečim Jezusom lepo povežemo v premišljevanju in molitvi.

Obenem pa smo povabljeni, da tudi z obiskom naših podružničnih cerkva še bolje spoznamo lepoto le-teh.

Postni čas ponavadi sega v spomladanski čas. Letos pa je Velika noč precej zgodaj in zima se kar nekako še ne poslovi, zato smo imeli na drugo postno nedeljo križev pot na Močilnem, ki je bil obdarjen z več kot pol metra snega.

O tej postno zimski idili pričajo tudi spodnje fotografije.

Miran Prnaver