Cvetna nedelja 2022

Cvetna nedelja 2022

Cvetna nedelja ali nedelja Gospodovega trpljenja je prvi dan velikega tedna, ko bogoslužno dogajanje predstavlja Jezusov slovesni vhod v Jeruzalem. Obredi cvetne nedelje, zlasti procesija z zelenjem in branje evangeljskega poročila o Jezusovem trpljenju (pasijon), izvirajo iz bogoslužnih navad jeruzalemske Cerkve, ki so poznane in opisane že v 4. stoletju.

Tako smo se, po treh letih, župljani Radeč ponovno zbrali in počastili Jezusov prihod v Jeruzalem. Dopoldanska maša se je začela z blagoslovom butaric in zelenja na prostoru pred cerkvijo in slovesno procesijo v cerkev. Med mašo je potekalo doživeto branje pasijona. Obhajanje evharistije pa je popestrilo tudi zborovsko petje.

Po maši je potekalo tekmovanje za najlepše in največje butarice. Upoštevalo se je tri kriterije. Velikost, pravilnost in estetika. Vse tekmovalne butare so bile zelo lepe, tako da je imela komisija zahtevno delo.  Za nagrade se zahvaljujemo vsem dobrotnikom in pokroviteljem.

Tekmovanje v izdelavi butaric pa je potekalo tudi na podružnici v Vrhovem.

Besedilo: Matevž Kozinc

Foto: Miran Prnaver

Comments are closed.