Podvinčeva kapela v Radečah v novem sijaju

Podvinčeva kapela v Radečah v novem sijaju

V nedeljo, 20. maja, je župnik Miro Bergelj v navzočnosti številnih faranov blagoslovil povsem obnovljeno t. i. Podvinčevo ali kapelo Marije Pomočnice v Radečah tik ob glavni cesti. Čeprav stoji na občinski zemlji, pa se je soseda Joži Lazar zaobljubila, da si bo prizadevala obnoviti kapelo, če se bo pozdravila. To se je res zgodilo in kapela je zasijala v vsej svoji novi lepoti. Zahvala je šla vsem zaslužnim, še posebej Verbovšku za zidarska in tesarska dela, Franciju Strniša za finančno, organizacijsko in delovno pomoč, občini Radeče za finančni prispevek, Matjažu Šuligoju in Stančiju Pešec, družinam Mesojedec, Podlogar, Imprl, Mikulčič, Pirš, Nadu, gospema Plaznik in Cerk ter Binetu, Lojzetu in Kati Lazar z Jagnjenice za vsa preostala dela in opravila. Prvotno zavetno sliko Marije Pomočnice kristjanov je obnovil akademski slikar Lojze Čemažar. V kapeli so še podobe Jezusovega in Marijinega Srca, sv. Ane in sv. Jožefa s pripisanimi molitvami ter velik Križani. Kot je poudaril župnik Bergelj, »kapela naj bo spodbuda, da se Mariji priporočamo in ji izročamo sebe, svoje domače, vse dogodke dneva«. Nekoč je imela kapela še večji pomen: pri njej se je ustavljala telovska procesija in župnik je sprejel pogrebni sprevod, ki je prihajal v tej smeri.
Besedilo in foto: Jože Potrpin

Comments are closed.