Svečnica 2020 v Radečah

Svečnica, tudi Gospodovo darovanje, je krščanski praznik. Obhaja se 2. februarja, 40 dni po božiču. Ime svečnica izhaja iz tradicionalnega blagoslavljanja sveč po cerkvah. Na ta dan sta Marija in Jožef novorojenega Jezusa odnesla v jeruzalemski tempelj in se Bogu obredno zahvalila za sina. S svečnico se končuje tudi božični čas v širšem smislu (v ožjem se zaključuje s praznikom Svetih treh kraljev – 6. januarja). S svečnico se zaključuje tudi čas, ko imamo po domovih in cerkvah jaslice. Tudi letošnje jaslice v radeški župnijski cerkvi so bile zelo lepe, velike in sporočilno bogate. Svečnica se je letos obhajala na nedeljo. Pri deseti sveti maši se je ob zaključku bogoslužja gospod župnik Miro Bergelj zahvalil zborovodkinji zbora Sv. Petra Jacinti Doberšek Mlakar za 27-letno predano vodenja zbora. Ob zaključku tega poslanstva je gospa Jacinta izrekla besede zahvale in hvaležnosti za vse priložnosti in članice ter člane pevskega zbora, s katerimi je dolga leta sodelovala. V zahvalo za opravljeno delo je od našega nadškofa msgr. Stanislava Zoreta prejela posebno priznanje, ki ji ga je izročil gospod župnik. Pri tej sveti maši so štirje ključarji, ki so se zaradi starostne meje odpovedali delu ključarja, prejeli zahvalo nadškofa Zoreta. Prav tako so bili imenovani na novo ali dobili podaljšanje mandata za naslednje obdobje ključarji za župnijsko cerkev ter za vseh šest podružnic: Vrhovo, Brunk, Močilno, Žebnik, Jelovo in Podkraj.

Besedilo in foto : Miran Prnaver